۱۴۰۲ جمعه ۴ فروردين

آزمایشگاه تحقیقاتی فیزیولوژی گیاهی

گروه علوم گیاهی-آزمایشگاه‌های تحقیقاتی فیزیولوژی گیاهی (شماره تماس: 2729)
 
 آزمایشگاه اسانس و عصاره‌گیری
 
 ردیف تجهیز
 کاربرد  تصویر دستگاه
 1  سوکسله
از این دستگاه در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی گیاهی به منظور استخراج اسیدهای چرب از نمونه‌های گیاهی مختلف استفاده می‌شود. نمونه‌های گیاهی به همراه حلال‌های مختلفی مانند N-هگزان و N-پنتان در دمای بالا در محفظه های مخصوص شیشه ای در این دستگاه قرار می‌گیرند که بدین شکل جداسازی اسیدهای چرب از نمونه‌های گیاهی مختلف صورت می‌گیرد.
 
 2  پرکولاتور  پرکولاسیون روشی است که برای استخراج مواد موثره از گیاهان جهت تهیه عصاره گیاهی مایع بکار می رود. برای انجام این روش از دستگاه پرکولاتور گیاه با مقدار مشخصی از حلال مورد نظر خیس شده و برای مدت زمان مشخص در ظروف دربسته می ماند. سپس با استفاده از شیرهای تعبیه شده در قسمت انتهایی دستگاه عصاره گیاهی مورد نظر استخراج می شود.  
 
 آزمایشگاه تحقیقاتی سیستماتیک گیاهی
 
 ردیف  تجهیز  کاربرد  تصویر دستگاه
3
  میکروسکوپ تحقیقاتی استفاده از این دستگاه مطالعات تشریحی گیاهان و تحقیقات کروموزومی و سیتولوژیکی انجام می شود.
هدف: تحقیق بر روی ساختارهای تشریحی و کروموزومی گیاهان مختلف از جمله گیاهان دارویی، زراعی و علف های هرز با هدف کنترل و حفاظت گیاهان

 
 
 آزمایشگاه تحقیقاتی فیزیولوژی گیاهی
 
 ردیف  تجهیز  کاربرد  تصویر دستگاه
 4  دستگاه کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPCL)
 دستگاه HPLC دستگاهی است که برای جداسازی و شناسائی اجزای یک ترکیب درعصاره های نمونه های گیاهی مختلف به کار می رود. با استفاده از این دستگاه می توان مقدار کمی و دقیق ترکیب مورد نظر در عصاره های مختلف گیاهی از جمله ترکیبات تشکیل دهنده گیاهان دارویی را به دست آورد.  
 5  دستگاه کروماتوگرافی گازی (GC)
 کروماتوگرافی گازی دستگاهی است که برای بررسی و جداسازی مواد فرار بدون تجزیه شدن آن‌ها، بکار می‌رود. در علوم گیاهی با توجه به اهمیت اسانس ها در صنایع مختلف و ویژگی های منحصر به فرد آن ها اسانس های گیاهی به دلیل فرار بودن آن ها با استفاده از این دستگاه تحت تجزیه شیمیایی قرار می گیرند تا ترکیبات شیمیایی آن ها ارزیابی گردد.  
 
 

تاریخ به روز رسانی:
1399/12/20
تعداد بازدید:
970
دانشگاه الزهرا
 تهران،خیابان ونک،ده ونک، دانشگاه الزهرا،معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه الزهرا(س). کدپستی : 1993891176
تلفکس : 982188030652+
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.