۱۴۰۲ جمعه ۴ فروردين

اختتامیه هفته ملی پژوهش و فناوری و تجلیل از پژوهشگران دانشگاه الزهرا (س) در سال 1399

اختتامیه هفته ملی پژوهش و فناوری و تجلیل از پژوهشگران دانشگاه الزهرا (س) در سال 1399

 
 
 
 
مراسم اختتامیه هفته پژوهش و تجلیل از پژوهشگران دانشگاه الزهرا (س) در سال 1399، روز چهارشنبه مورخ 26 آذر با حضور دکتر مهناز ملانظری رییس دانشگاه الزهرا، دکتر یداله اردوخانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، دکتر خان بیگی نماینده ولی فقیه در دانشگاه و دکتر سعید سمنانیان مشاور معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و شرکت اعضای محترم هیات علمی دانشگاه، محققین و سایر علاقمندان بصورت مجازی برگزار گردید. دکتر ملانظری در این مراسم به شیوع ویروس کرونا و تغییرات ناشی از آن در حوزه آموزش و راه‌اندازی سریع آموزش مجازی در دانشگاه الزهرا اشاره نمودند. دکتر ملانظری با بیان اینکه در کنار آموزش الکترونیکی سعی بر این شده که زمینه‌های کار برای اساتید و دانشجویان جهت انجام امور پژوهشی نیز مهیا باشد، اظهاراتی بیان فرمودند. (مشاهده خبر سخنرانی کامل ایشان)
دکتر مهناز ملانظری در مراسم هفته پژوهش و فناوری دانشگاه الزهرا 
 پس از آن حجت الاسلام و المسلمین دکتر خان بیگی نماینده ولی فقیه در دانشگاه اظهار نمودند که پژوهشگران امروز یک خط شکن در جامعه محسوب می‌شوند، زیرا در حال بازکردن یک خط یخ‌زده علمی جامعه مسلمان بخاطر پیشرفت های غرب هستند. پژوهش و رشد علمی به معنای خاص خود در 500 سال بعد از ظهور اسلام شکل گرفت و کشورهای اسلامی در این دوران جهش علمی چشمگیری داشتند. اکنون علم بار دیگر در کشورهای مسلمان در حال جوانه زدن است و پژوهشگران امروز همچین ورقی را از تاریخ می نویسند که در زمان حاضر بزرگی و عظمت آن درک نخواهد شد. (مشاهده خبر سخنرانی کامل ایشان) 
حجت الاسلام و المسلمین دکتر خان بیگی نماینده ولی فقیه در مراسم هفته پژوهش و فناوری دانشگاه الزهراان 
سپس دکتر یداله اردوخانی ، به ارائه گزارشی از اقدامات معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه در زمینۀ نظارت بر حسن اجرای تمامی امور پژوهشی و فناوری، کتابخانه‌ها و بانک اطلاعاتی دانشگاه، کمک به توسعه و ارتقاء سطح همکاری‌های علمی و بین المللی دانشگاه، اولویت‌بخشی به نوآوری در حوزۀ نظری و پژوهش‌های کاربردی و موردنیاز کشور، توسعه، هدایت، تقویت و ارزشیابی طرح‌های پژوهشی مصوب با رجحان دهی به پژوهش‌های کاربردی هدفمند و مبتنی بر سند چشم‌انداز، برنامه‌های توسعه و نقشه جامع علمی کشور و... پرداختند.
هم‌چنین اضافه نمودند که: کنترل و نظارت بر کلیۀ فرایندهای پژوهشی و فناوری، ارزشیابی تمامی فعالیتهای پژوهشی و ارزیابی عملکرد پژوهشی سالانه اعضای هیأت علمی، ایجاد ارتباط لازم با مؤسسات داخلی و خارجی به‌منظور همکاری در امور پژوهشی و فناوری و مبادلۀ خدمات علمی، همکاری در ارائه خدمات علمی، فرهنگی و اجتماعی و برگزاری سمینارها و همایش‌های علمی و اجرای تمامی امور قراردادهای تحقیقاتی و خدماتی بین دانشگاه و سایر موسسات، همکاری در اجرای دوره‌های کوتاه‌مدت پژوهشی برای موسسات غیردانشگاه، برنامه‌ریزی فرصت‌های مطالعاتی داخل و خارج از کشور، تهیه برنامه پژوهشی دانشگاه و ارائه اهداف و تعیین اولویت‌های پژوهشی در قالب برنامه‌های میان مدت و بلندمدت و حمایت از تشکیل مراکز رشد، کارآفرینی و پارک‌های علم و فناوری و موارد بسیار دیگر نیز از جمله اقداماتی است که معاونت پژوهش و فناوری در تحقق آن‌ها گام بر می‌دارد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه الزهرا به دستاوردهای پژوهشیِ دورۀ گذار از کرونا، اعتبار ویژه پژوهشی (گرنت)، فعالیت برخی از واحدها مانند مرکز فناوری و نوآوری و زیرمجموعه آن واحد توسعه اشتغال و مهارت‌آموزی، واحد ارتباط با صنعت و جامعه، ادارۀ نظارت بر امور آزمایشگاه ها و طرح راه‌اندازی مرکز پردازش سریع دانشگاه (HPC ) و خدمات‌دهی تجهیزات آزمایشگاه مرکزی به متقاضیان به ویژه خارج از دانشگاه، برگزاری کارگاه‌ها ، در خصوص رشد کمی و کیفی مقالات اعضای هیات علمی، فعالیت‌های ادارۀ نشریات و تألیفات علمی دانشگاه،کتابخانه مرکزی دانشگاه و هم‌چنین درخصوص پروژه ارتقای دانشگاه به تراز بین‌الملل و سامانه آرشیو دیجیتال دانشگاه (Repository) مطالبی را بیان و ارائه نمودند. (مشاهده خبر کامل سخنرانی ایشان)
 دکتر یداله اردوخانی در مراسم هفته پژوهش و فناوری دانشگاه الزهرا 
 در ادامه این مراسم دکتر سعید سمنانیان مشاور معاون آموزشی وزارت عتف اظهار نمودند که با شیوع ویروس کرونا در جهان، بعضی از دانشمندان در انجام فعالیت خود تغییر جهت داده‌اند. در نیمه اول سال 2020 تمام دانشگاه‌ها در سراسر جهان بخاطر کووید 19 تعطیل شدند. به همین دلیل دانشجویان بین‌المللی این دانشگاه‌ها، علی الخصوص در کشورهای پیشرفته به خانه‌های خود بازگشتند. ایشان در ادامه بیان نمودند که علاوه بر تغییری که در کشورهای مقصد نیز رخ خواهد داد و دانشجویان به کشورهایی که در کنترل کرونا موفق‌تر بوده‌اند مانند آلمان، کره جنوبی، ژاپن، مالزی، سنگاپور و زلاندنو خواهند رفت. از طرفی، وضع بد اقتصادی ممالک مبدأ نیز در این میان مزید بر علت خواهد بود و خانواده‌ها مایل و قادر نخواهند بود برای کلاس‌های از راه دور گران قیمت هزینه کنند.
مشاور معاون آموزشی وزارت عتف در ادامه به برخی اقدامات و راه‌حل‌ها در شرایط کنونی اشاره کرد و گفت: افزایش گرایش و مصرف وقت اساتید به پژوهش، تصویب آیین‌نامه دستیار پژوهشی، افزایش تعداد محقق پسادکتری، افزایش جذب دانشجویان بین‌المللی و حرکت به سوی دانشگاه‌های جامعه محور و بهینه کردن جهت‌گیری پژوهشی اساتید را می‌توان به عنوان راه‌حل‌های این دوره مدنظر قرار داد. دکتر سمنانیان آموزش، پژوهش، حل مسائل جامعه، ترویج علم در جامعه و ارتباط بین‌المللی را از ویژگی‌های دانشگاه‌های جامعه محور دانست. (مشاهده خبر کامل سخنرانی ایشان
دکتر سعید سمنانیان در مراسم هفته پژوهش و فناوری دانشگاه الزهرا 
 در پایان از اعضای هیات علمی دانشگاه  مرحوم جناب آقای دکتر شمس الله شیرین بخش ماسوله  و مرحومه سرکار خانم دکتر زهرا شورشینی، که در سال جاری به دیار باقی شتافتند، یاد شد و سپس از پژوهشگران و فناوران برگزیده دانشگاه که طی سال تحصیلی 99-1398 در زمینه های مختلف فعالیت داشته اند، تقدیر به عمل آمد. (مشاهده منتخبین بیست و یکمین دوره بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری)

تاریخ:
1399/09/26
تعداد بازدید:
1301
منبع:
فیلم مرتبط
صوت
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن:
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه الزهرا
 تهران،خیابان ونک،ده ونک، دانشگاه الزهرا،معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه الزهرا(س). کدپستی : 1993891176
تلفکس : 982188030652+
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.